مد رنگی CMYK چیست؟

مد رنگی CMYK چیست؟

بازدیدها: 4

مد رنگی CMYK

مخفف چهار رنگ اصلی Cyan:ارغوانی، Magenta:مجنتا، Yellow:زرد و Black: مشکی در چاپ است. این رنگها شامل طیف هایی از ۱ تا ۱۰۰ هستند. با ترکیب این چهار رنگ سایر رنگها تشکیل می شوند و جمعا میتوان ۱۰۰ میلیون رنگ ساخت. همانطور که قبلا توضیح داده شده در صنعت چاپ رنگ ها بصورت جداگانه بر روی کاغذ چاپ می شوند. و پس از اتمام کامل چاپ، رنگ مورد نظر دیده خواهد شد. در دستگاه های افست مخزن های رنگی تعبیه شده است که استاندارد و کدهای رنگی آن مطابق با کدهای رنگی در برنامه های گرافیکی می باشد:

مثال:

اگر قرار باشد رنگ بادمجانی خروجی کار ما در چاپ باشد بایستی این کدهای رنگی اعمال گردد

C: 75%M: 100 Y: 0%K: 40% هر چقدر دقت دستگاه چاپ، اپراتور چاپ، کیفیت کاغذ و مرکب استفاده شده بالا باشد خروجی باکیفیت و مرغوبی رقم خواهد خرد.


نکته: توجه داشته باشید که در چاپ رنگ سفید وجود ندارد و در حقیقت رنگ کاغذ نمایانگر رنگ سفید می باشد در مواقعی ممکن است لایه کار کاغذ کرافت نخودی رنگ یا نقره ای، طلایی و … باشد.

تفاوت مد رنگی CMYK و RGB چیست؟

مد رنگی RGB از سه رنگ اصلی Red: قرمز، Green: سبز، Blue: آبی تشکیل شده است این مد رنگی مخصوص نمایش تصاویر در LCD و نمایشگر های موبایل می باشد. گستردگی طیف رنگی از ۱ تا ۲۵۵ میباشد که در مجموع حدود ۱۶ میلیون رنگ را میتوان نمایش داد. شفافیت بالای تصاویر در مد رنگی RGB بسیار بالا است اما در مقایسه با مد CMYK این شفافیت وجود ندارد بهمین دلیل زمانی که یک تصویر از مد رنگی RGB به CMYK تبدیل میشود افت بسیار چشمگیری دارد.بیشترین ضعف طراحان تازه کار عدم توجه به مد رنگی می باشد، نکاتی این چنینی در صنعت چاپ بسیار ملاحظه شده است، لطفا در انتخاب طراح دقت کنید!

دیدگاه مشتریان

جزئیات مطلب

تاریخ انتشار:
۹۸,۰۳,۲۹
برچسب ها

جهت ارتباط با واحد طراحی

محصولات مرتبط

کارت ویزیت کتان چیست؟

کارت ویزیت کتان نوعی مقوای نرم با بافت برجسته ای شکل است، که به 2 ...
شماره های تماس: 28421054-021 - 09016175739 ارتباط در پیام رسان
+
Top